Reklama
  • Czwartek, 5 września 2013 (12:05)

    Sanatorium w domu. Jakie zabiegi wykonamy sami?

Na pobyt w uzdrowisku w ramach NFZ trzeba czekać wiele miesięcy, a nie zawsze możemy sobie pozwolić na wyjazd do sanatorium na własny koszt. W takiej sytuacji spróbujmy wykonać niektóre z zabiegów sanatoryjnych we własnej łazience.

Co więcej, skorzystajmy przy tym z produktów leczniczych z konkretnego miejsca, ponieważ niektóre uzdrowiska na bazie naturalnych surowców produkują preparaty do leczniczych zabiegów w domu. Można je kupić w aptekach czy sklepach zielarskich w przystępnych cenach.

Okłady borowinowe

Reklama

W sanatorium możemy korzystać z borowinowych okładów, półkąpieli i kąpieli całego ciała. W domu bezpiecznie przygotujemy okłady z tego leczniczego torfu.

Na co pomagają? Działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Pomagają w chorobie zwyrodnieniowej stawów, bólach kręgosłupa, dyskopatii i przewlekłych nerwobólach.

Jak przygotować? Naczynie z pastą borowinową ogrzewamy w kąpieli wodnej o temp. 39°C. Warstwę ciepłej masy – ok. 1 cm nanosimy na bolące miejsce i przykrywamy folią, ręcznikiem i kocem, żeby zatrzymać ciepło. Trzymamy ok. 30 minut. Okład najlepiej wykonać wieczorem przed snem, co drugi dzień lub co kilka dni.

Uwaga! Borowiny nie nakładajmy na żylaki, w okolice serca i na oparzoną i zranioną skórę.

Kąpiel solankowa

Kąpiel w solance, czyli wodzie chlorkowo -sodowej to jeden z najpopularniejszych zabiegów sanatoryjnych. Na co pomaga? Przede wszystkim na zmiany na skórze np. łuszczycowe, alergiczne, egzemy. Zmniejszają nadpotliwość.

Jak przygotować? Kilogram soli leczniczej, np. bocheńskiej, iwonickiej lub zabłockiej, rozpuszczamy w wannie wypełnionej wodą do połowy. Woda powinna mieć temp. ok. 36-37°C, a gdy usiądziemy w niej, nie powinna przekraczać poziomu serca.

Kąpiel powinna trwać 10-20 minut. Zabieg wykonujemy 2 razy w tygodniu przed snem.

Uwaga! Po kąpieli nie płuczemy ciała prysznicem i nie wycieramy ręcznikiem, tylko lekko osuszamy.

Ważne! Domowe zabiegi dadzą oczekiwane efekty pod warunkiem, że będziemy wykonywać je przez co najmniej 3 tygodnie.

Podczas kąpieli solankowej lecznicze substancje odkładają się w naskórku i przenikają do chorych tkanek.

Bicze szkockie

W uzdrowiskach zabieg ten stosuje się na całe ciało lub wybrane jego partie. W domu możemy masować nogi, ręce lub kark. Na co pomaga? Pobudza krążenie krwi i pomaga rozluźnić mięśnie np. karku.

Jak przygotować? Na przemian polewajmy ciało raz mocnym, a raz łagodniejszym strumieniem wody. Róbmy to raz ciepłą, a raz zimną wodą i zawsze kończmy zabieg zimnym prysznicem. Starajmy się ten masaż wodny wykonywać ruchami kolistymi.

Uwaga! Ciało polewamy od dołu ku górze – ręce od dłoni do ramion, nogi – od stóp do pachwin. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest miażdżyca tętnic i nadciśnienie.

Inhalacje z olejków

W sanatorium dostępne są inhalacje z rozpylonych wód leczniczych, solanki, olejków eterycznych czy leków. W domu przygotujmy inhalacje z użyciem eterycznych olejków.

Na co pomagają? Pomocne są np. przy przewlekłym katarze i zapaleniu zatok.

Jak przygotować? Do miski z wrzątkiem dodajmy 10 kropli olejku np. eukaliptusowego. Pochylamy się i głęboko wdychamy lecznicze opary. Zabieg wykonujemy ok. 20 minut, trzy razy dziennie.

Uwaga! Zachowajmy minimum 50 cm odległości od naczynia, by nie poparzyć błon śluzowych.

Koszty zabiegów

Pojemnik pasty borowinowej 1kg – ok. 8 zł, 15 kg – ok. 50 zł. Do okładów można też wykorzystać dostępne w aptekach plastry borowinowe – opakowanie 5 sztuk ok. 12 zł. Po zabiegu można użyć maści borowinowej (np. Gorvita, ok. 18 zł).

Sól bocheńska lecznicza 1 kg ok. 10 zł; sól iwonicka 1 kg ok. 20 zł; sól zabłocka 1 kg ok. 22 zł.

Olejek eteryczny buteleczka ok. 7-15 zł (zależy od rodzaju olejku).

Kosmetyki na bazie wody siarczkowej z Solca-Zdroju np. biosiarczkowa Maska Łagodząca do ciała (ok. 35 zł).

Zobacz również

  • Chłodny i ponury dzień może mieć szczęśliwe zakończenie. Ciepła kąpiel w aromatycznej pianie odpręża ciało i umysł. Jak ją przygotować? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.