Reklama
  • Poniedziałek, 23 grudnia 2013 (13:00)

    Pożyteczna borowina

Od lat choruję na stawy. Słyszałam, że na takie bóle pomaga borowina. Czy można stosować ją w domu? Elżbieta (56 l.) z Krasnegostawu

Reklama

Na co pomaga? Borowina to leczniczy torf, zawierający substancje, które dobroczynnie wpływają na zdrowie. Kąpiele i półkąpiele borowinowe stosuje się w sanatoriach, ale wiele preparatów można kupić w aptekach, do użytku domowego.

Zabiegi pomocne są w chorobach reumatycznych oraz kręgosłupa. Zmniejszają obrzęki po stłuczeniach, złamaniach, zwichnięciach. Łagodzą dolegliwości towarzyszące rwie kulszowej, likwidują porażenia mięśni, niedowłady kończyn, uszkodzenia nerwów obwodowych.

Zabiegi borowinowe zalecane są w leczeniu stanów zapalnych pochwy, jajników i nadżerek. Osoby o zdrowym sercu, cierpiące na te schorzenia mogą przygotować kąpiel w domu. Wystarczy rozpuścić w wodzie 100 ml emulsji borowinowej i wlać ją do wanny. Po 10-15 minutach kąpieli osuszyć ciało. Po 10 zabiegach stosuje się 10 dniową przerwę. Dla osób o słabszym sercu wskazane są półkąpiele (woda z borowiną sięga do pasa pacjenta).

Wygodniejsze w domu są okłady z borowiny. Folię ze zdrowym błotem rozgrzewa się w wodzie, przykłada do chorego miejsca i ciepło otula. Kompres trwa 30-40 min. Doskonałe są także maseczki z borowiny, które ujędrniają i nawilżają skórę, wygładzają zmarszczki. Szampony z jej dodatkiem wzmacniają włosy. Oba preparaty są do kupienia w aptekach.

Bella Relaks
Więcej na temat:zabiegi

Zobacz również

  • Warzywa, owoce i rośliny w tym kolorze są bogate w składniki odżywcze oraz chlorofil, który pomaga oczyszczać organizm. Warto stosować je w diecie, ale też w pielęgnacji skóry. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.