Reklama
  • Piątek, 22 listopada 2013 (14:00)

    Maski i okłady z borowiny

Borowina to rodzaj leczniczego torfu. Bogata w kwasy organiczne i sole mineralne ma silne działanie bakteriostatyczne (hamuje rozwój szkodliwych mikroorganizmów) i bakteriobójcze, a także rozgrzewające, oczyszczające i przeciwzapalne. Zabiegi z borowiny są polecane przy: trądziku, łojotoku, przebarwieniach, łuszczycy, skórce pomarańczowej, rozstępach, urazach, zwyrodnieniach, przewlekłych stanach zapalnych stawów.

Pielęgnacyjna maseczka na twarz i dekolt: możesz kupić gotową w aptece (ok. 12 zł) lub wykorzystać dermokosmetyczną pastę borowinową (do nakładania na całe ciało). Pojemnik ogrzej w ciepłej wodzie. Na oczyszczonej skórze rozprowadź cienką warstwę pasty, przykryj gazą i ręcznikiem frotté. Po 20 min przemyj twarz wodą. Stosuj raz w tygodniu przez miesiąc. Potem zrób miesięczną przerwę.

Reklama

Leczniczy okład np. na bolące kolano: borowinową kostkę rozdrobnij i ugniataj z ciepłą wodą do uzyskania jednolitej masy. Podgrzej nad gotującą się wodą do temperatury zaleconej przez lekarza (na początku to zwykle 42–43 st. C, przy kolejnych zabiegach o 1–2 stopnie więcej, aż do 46 st. C). Nałóż warstwę ok. 3 cm na chore miejsce, owiń płótnem, folią i ceratką oraz ręcznikiem lub kocem (aby do minimum ograniczyć utratę ciepła). Trzymaj okład przez 15–30 min. Po zabiegu odpocznij przez godzinę w łóżku. Możesz stosować go codziennie lub co drugi dzień, w sumie 15–30 razy. Po serii zabiegów zaleca się przerwę 14–20 dni. Potem możesz zabiegi powtórzyć.

Ważne przed kuracją

1. Nie każdy może stosować zabiegi z borowiną, solankami i solami. Przeciwwskazaniem do kuracji mogą być m.in.: ciąża i karmienie piersią, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroby naczyń wieńcowych, wady serca, żylaki, alergia na jod, nadczynność tarczycy, ostre stany zapalne stawów i żył, gruźlica, zaawansowana astma, choroby nowotworowe i psychiczne.

2. Zabieg trzeba przerwać, jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, np. uczucie osłabienia, nasilenie dolegliwości. W takim przypadku powinnaś skonsultować się z lekarzem.

3. Stosowanie tego rodzaju kuracji u dzieci trzeba wcześniej ustalić z pediatrą. Niektóre zabiegi nie są zalecane maluchom poniżej 7. r.ż. (ze względu na zbyt silne działanie).

4. Produkty powinno się przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Zapobiega to utracie cennych składników, np. jodu, który ulatnia się z soli.

Inhalacje i płukanki solne

Pomogą ci przy katarze, zapaleniu oskrzeli i płuc (inhalacje), bólu gardła, dolegliwościach przyzębia i aftach (płukanki). Możesz wykorzystać tę samą sól leczniczą, co do kąpieli albo użyć specjalnej mgiełki solankowej.

Najlepsze proporcje w inhalacja: 1–4 łyżeczki leczniczej soli jodowo-bromowej rozpuść w 250–1000 ml wody o temperaturze 37–39 st. C (w zależności od informacji na ulotce). Wdychaj opary nosem przez 5–10 min, codziennie przez 15–20 dni.

Płukanka: 1 miarkę mgiełki wymieszaj z 2 miarkami przegotowanej, ciepłej wody. Płucz jamę ustną i gardło kilka razy dziennie, do ustąpienia dolegliwości. Możesz też stosować płukankę profilaktycznie (przy skłonnościach do infekcji), np. raz w tygodniu.

Chcesz kontynuować kurację w uzdrowisku?

Zauważyłaś, że domowe zabiegi pomogły ci na twoje dolegliwości... Możesz poprosić swojego lekarza, by skierował cię na dalszą terapię do sanatorium. Po skierowanie możesz się wybrać do lekarza rodzinnego lub specjalisty. Lekarz wypełni druk skierowania (opisze przebieg choroby, aktualne wyniki badań). Dołączy oryginały dokumentacji medycznej. Lekarz wyśle komplet dokumentów do oddziału wojewódzkiego NFZ. w NFZ potwierdzi skierowanie (jeśli je zaakceptuje). Otrzymasz je, z informacją o zasadach odpłatności, nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia. Uwaga! Do sanatorium możesz wyjechać na 21 dni (raz w ciągu 18 miesięcy).

Od 1 października 2013 r. obowiązują nowe stawki za pobyt. Opłata zależy od sezonu i standardu pokoju. w Mniej zapłacisz w sezonie jesienno-zimowym (1 października–30 kwietnia). Przykładowo: pokój wieloosobowy z łazienką 10,90 zł za dobę, jednoosobowy 28,50 zł); w więcej – od 1 maja do 30 września, np. doba w pokoju wieloosobowym z łazienką 13 zł, w jednoosobowym – 35,80 zł.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Wizyta w spa to dla nas luksus, na który pozwalamy sobie nieczęsto. Czego powinnyśmy po niej oczekiwać? Miłej atmosfery, pięknego otoczenia, zabiegu przeprowadzonego fachowo i co ważne, przez osobę... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.