Reklama
  • Poniedziałek, 3 czerwca 2013 (12:01)

    Kąpiele siarczkowe i ich właściwości

Solanka „Malina” w okolicach Solca-Zdroju to źródło wody siarczkowej o bardzo dużej mocy – w jednym litrze znajduje się ponad 900 mg związków siarki oraz jony bromkowe, jodkowe i borowe. Kąpiele w medycznych SPA wykorzystujących zdrój malinowy aktywnie wpływają na organizm i należą do najsilniej działających zabiegów balneologicznych. Kąpiele całkowite albo częściowe są jak panaceum na wiele schorzeń.

Co się dzieje, gdy zanurzamy się w siarczkowej wodzie? Na początku zaczyna łagodnie złuszczać naskórek i pobudzać jego regenerację. Lepsze krążenie krwi sprawia, że staje się miękki, sprężysty i zaróżowiony.

Reklama

Źródlana siarka łagodzi przewlekłe choroby skóry: trądzik, łuszczycę, łojotokowe postaci egzemy i dermatozy. Jest bakteriobójcza i grzybobójcza, dlatego likwiduje wypryski i skóra staje się gładka.

Siarka przenika w głąb organizmu jako siarkowodór, tiosiarczan i w postaci koloidalnej. Wchłanianie siarkowodoru jest sto razy większe niż tlenu! W skórze przekształca się on w wielosiarczek, przenika z krwią do tkanek i rozpada się na siarkowodór i siarkę elementarną. W jednej kąpieli absorbujemy aż 50-60 mg minerału.

Główne wskazanie do zabiegów stanowią choroby chrząstki stawowej (siarka służy do budowy kwasu chondroitynosiarkowego regenerującego chrząstkę). Kąpiele łagodzą stan zapalny, ból i obrzęk w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, dyskopatii i reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Pomagają w neuralgii, neuropatii, zespołach korzeniowych, niedowładach, zaburzeniach hormonalnych, niepłodności (pobudzają jajeczkowanie), obniżają poziom cholesterolu i glukozy.

Dla urody

Siarka wpływa na nastrój i urodę, jest potrzebna w procesach fizjologicznych, takich jak synteza kojącej nerwy witaminy B1 i biotyny. Wchodzi w skład aminokwasów: cystyny, cysteiny i metioniny niezbędnych do budowy keratyny – białka wpływającego na włosy i paznokcie.

To kluczowy pierwiastek glutationu (eliksiru młodości). Ten ważny przeciwutleniacz chroni nas przed truciznami z zanieczyszczeń wolnymi rodnikami i przeprowadza detoksykację. Najsilniejsze siarczkowe zabiegi wykonuje się między innymi w Świeradowie–Zdroju.

Kuracja pitna

Picie 100 ml wody siarczkowej przed posiłkiem trzy razy dziennie obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów, wspomaga regenerację chrząstki stawowej, działa antyzakrzepowo.

Wskazania: niedokwaśny nieżyt żołądka, zmniejszone wydzielanie żółci, zaparcia, za wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych, profilaktyka miażdżycy, choroby zwyrodnieniowe narządu ruchu.

Dobroczynna kąpiel w basenie

Dla chorych i dla zdrowych, dorosłych i dzieci powyżej 13. roku życia wskazane jest pływanie w mineralnym basenie wypełnionym solanką siarczkową (basen ma głębokość 90 cm). Konsultacja lekarska nie jest wymagana. Przebywamy w wodzie o temperaturze 24-26 st. C przez 20-30 minut.

U osób z chorymi stawami kąpiele siarczkowe działają przeciwzapalnie i uczestniczą w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu. Efektem jest zmniejszenie bólu, zanik obrzęków i poprawa ruchomości stawów.

Kąpiel siarczkowa jest wskazana w chorobach przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego i glukozy.

Irygacje na problemy intymne

To zabieg ginekologiczny polegający na przepłukiwaniu zewnętrznych dróg płciowych wodą siarczkową o temp. 38-40 st. C. Irygacja siarczkowa oczyszcza pochwę i powoduje lepsze ukrwienie tkanek, wchłanianie wysięków zapalnych, zwalcza grzybice oraz zakażenia bakteryjne, zwiększa zdolność wydzielniczą gruczołów.

Irygacje siarczkowe pobudzają również tkankę łączną, dzięki czemu wykazują działanie lecznicze w przypadkach wysiłkowej postaci NTM (nietrzymania moczu).

Pomocna kąpiel w wannie

Odpoczywamy w wannie wypełnionej solanką siarczkową 10-15 minut. Temperatura kąpieli całkowitej (woda sięga ponad stawami barkowymi aż do brody) wynosi 35-37 st. C. Kuracja obejmuje 8–12 kąpieli co drugi, trzeci lub czwarty dzień.

● Po każdym zabiegu trzeba godzinę odpoczywać, leżąc. Dwie godziny po kąpieli ciało może być zaczerwienione.

● Efekt kosmetyczny: woda siarczkowa to naturalny peeling, poprawia ukrwienie, zmiękcza i złuszcza naskórek, czyni skórę miękką i sprężystą.

● Wskazania lecznicze: trądzik, łuszczyca, dermatozy, łojotokowa postać egzemy, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów, pooperacyjne leczenie stawów (zwłaszcza biodrowych), stany po złamaniach i zwichnięciach, rwa ramienna i kulszowa, zaburzenia krążenia o charakterze miażdżycowym, nadciśnienie.

● Kąpiele nasiadowe, wykonywane w wannach o specjalnych kształtach z oparciami dla rąk i pleców, obejmują dolną część ciała do pępka i górną część ud (górna część ciała, stopy i łydki nie są zanurzone).

Ciepłe kąpiele nasiadowe o temp. 36-37 st. C trwają 20 minut. Poprawiają ukrwienie narządów brzucha i miednicy, działają przeciwzapalnie, zmniejszają napięcie mięśni gładkich.

Małe i duże fasony siarczkowe

Fason siarczkowy to tzw. kąpiel częściowa, która trwa kwadrans. Fasony małe polegają na zanurzeniu tylko dłoni i stóp, a fasony duże – nóg do kolan i rąk do łokci. Temperatura wody wynosi 36-37 st. C.

Działanie wody siarczkowej na organizm jest podobne jak przy kąpieli całkowitej, ale mniej obciążające dla pacjenta. Zabieg poleca się osobom, dla których zanurzenie całego ciała w wannie stanowi zbyt silny bodziec leczniczy.

Jeśli weźmiemy serię zabiegów, efekty lecznicze utrzymają się około roku od zakończenia terapii

Konsultacja: dr Maria Sterczewska

Życie na gorąco
Więcej na temat:kąpiele | siarka | wskazania | solanka | spa | fason | kuracja | picie | NTM | kąpiel

Zobacz również

  • Naturalnie gładkie nogi Przecięta na pół limonka potrafi wygrać ze zrogowaciałym naskórkiem. Zawiera enzymy, które rozkładają martwe komórki. Wystarczy delikatnie potrzeć wybrane części... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.